Alumni

Past

2019 Public Works Academy Graduates

  • Mustafa Aburabia, Town of Cheshire
  • Scott Aftanski, Town of Enfield
  • Troy Akerley, Town of Farmington
  • Mark Allen, Town of Westport
  • Pasquale Archiere, City of Danbury
  • Brandon Boucher, Town of Vernon
  • Christopher Bourne, Town of New Milford
  • Colin Cadarette, Town of Bloomfield
  • Brian Carpenter, Town of Southbury
  • Christopher Currier, Town of West Hartford
  • Edward Dachenhausen, City of Danbury
  • William Daly, City of Danbury
  • Jeremy Daniels, Town of Montville
  • Ryan French, Town of Bloomfield
  • John Giannini, Town of Southbury
  • Robert Hersh, Town of Stonington
  • Michael Huffman, Town of Winchester
  • Nick Johansen, Town of Vernon
  • Dan Krueger, Town of Southbury
  • Kainan Lafleur, Town of Farmington
  • Troy Langer, Town of Ellington
  • Dwight Massey, Town of Essex
  • Mark McCrann, Town of Cromwell
  • James Mischke, Town of Plymouth
  • David Mortimer, Town of Coventry
  • Bob Neville, Town of East Lyme
  • John Persechino, Town of West Hartford
  • Neil Roback, Town of South Windsor
  • Anthony Rongetti, City of Danbury
  • Rick Russo, City of Danbury
  • Christopher Schwager, Town of Farmington
  • Dimitri Sfarrazza, Town of East Lyme
  • Jody Simpson, Town of Bethlehem
  • Tyler Soliwoda, Town of Farmington
  • Martin Swider, Town of Winchester
  • Joseph Tracy, Town of Westport
  • Kevin Vincens, Town of Coventry
  • Victoria Ward, City of Danbury
  • Robert Weed, Town of Farmington
  • Austin Wosleger, Town of Hebron

2019 Road Master Program Graduates

  • Nick Abraham, CT Dept. of Transportation
  • Robert Adorno, Town of Farmington
  • Charles Ballard, Town of Wallingford
  • Anthony Barile, Town of Ledyard
  • Carmen Bazzano, CT Dept. of Transportation
  • Jeff Bill, CT Dept. of Transportation
  • Randy Bowen, CT Dept. of Transportation
  • Mario Braga, CT Dept. of Transportation
  • Christopher Brainard, CT Dept. of Transportation
  • Clyde Brown, CT Dept. of Transportation
  • Paul Calafiore, CT Dept. of Transportation
  • David Castro, CT Dept. of Transportation
  • Anthony Colagiovanni, CT Dept. of Transportation
  • Alan Colwell, CT Dept. of Transportation
  • Julio Cuevas, CT Dept. of Transportation
  • Shawn DeFelice, Town of Ledyard
  • Scott DePaulo, CT Dept. of Transportation
  • John Driscoll, Town of Simsbury
  • David Esposito, CT Dept. of Transportation
  • Matthew Fontaine, CT Dept. of Transportation
  • Mitchell Gahagan, CT Dept. of Transportation
  • Michael Gaj, City of Meriden
  • Kevin Gambacorta, Town of Ellington
  • Scott Geddes, CT Dept. of Transportation
  • Justin Griffin, CT Dept. of Transportation
  • Kyle Heath, Town of Ledyard
  • Daniel Hiller, CT Dept. of Transportation
  • Peter Hollister, CT Dept. of Transportation
  • Jason Hyde, Town of New Milford
  • Joshua Ingalls, Town of Ledyard
  • Anthony Iosa, Town of Watertown
  • Steven Jamele, CT Dept. of Transportation
  • Thomas Janesky, City of Danbury
  • Neal Jaroch, CT Dept. of Transportation
  • Michael Kashetta, CT Dept. of Transportation
  • Joseph Kelly, CT Dept. of Transportation
  • Andrew Kennerson, CT Dept. of Transportation
  • Douglas King, CT Dept. of Transportation
  • Adam Krisavage, CT Dept. of Transportation
  • Michael Lange, CT Dept. of Transportation
  • Joseph C. Laychak III, Town of Greenwich
  • Chris Levesque, CT Dept. of Transportation
  • Andrew Lucchina, CT Dept. of Transportation
  • Ross Marble, CT Dept. of Transportation
  • Christian Marchand, Town of Greenwich
  • Maury Menard, CT Dept. of Transportation
  • Ryan Miles, CT Dept. of Transportation
  • Heide Mizak, CT Dept. of Transportation
  • John Mohan, Town of Mansfield
  • Marco Mucciacciaro, Town of South Windsor
  • Juan Ortiz, CT Dept. of Transportation
  • Benjamin Pare, Town of Ellington
  • Douglas Parent, Town of South Windsor
  • Jeffrey Parent, Town of South Windsor
  • Jason Parlante, CT Dept. of Transportation
  • Jared Peay, CT Dept. of Transportation
  • Antonio Peele, CT Dept. of Transportation
  • Walter Perkins, CT Dept. of Transportation
  • Robert Peterson, CT Dept. of Transportation
  • Eric Regner, CT Dept. of Transportation
  • Robert Ross, CT Dept. of Transportation
  • Anthony Ruggerio, CT Dept. of Transportation
  • James See, CT Dept. of Transportation
  • John Slavin, CT Dept. of Transportation
  • Brian Steffman, CT Dept. of Transportation
  • Jeffrey Thomas, Town of Newtown
  • Neilson Toti, CT Dept. of Transportation
  • William Trojanoski, CT Dept. of Transportation
  • James Woolsey, CT Dept. of Transportation

2019 Road Scholar Program Graduates

  • Marc Abrams, Town of Bethany
  • Jason Baah, CT Dept. of Transportation
  • Joseph A. Balestracci, Town of Stonington
  • Rich Beaulieu, CT Dept. of Transportation
  • George Brosofske, City of New London
  • William Caron, CT Dept. of Transportation
  • Anthony Ciarleglio, Town of Bethany
  • Michael Cone, CT Dept. of Transportation
  • Anthony DeNunzio, CT Dept. of Transportation
  • Dale Ethier, CT Dept. of Transportation
  • David Evanuska, Town of Redding
  • Jamie Fellows, CT Dept. of Transportation
  • Eric Guntner, CT Dept. of Transportation
  • Mark Hilton, Town of South Windsor
  • Jon Hubbard, Town of Bethany
  • Matt Jullarine, City of New London
  • Peter Kagey, CT Dept. of Transportation
  • Jason Knightly, CT Dept. of Transportation
  • Doug LaPerle, CT Dept. of Transportation
  • Donald Lathrop, CT Dept. of Transportation
  • Michael Mennella, CT Dept. of Transportation
  • Marco Mucciacciaro, Town of South Windsor
  • Dan Ouellette, Town of Cromwell
  • Will Paul Sr., CT Dept. of Transportation
  • Joseph Picco, CT Dept. of Transportation
  • Geoffrey Rouisse, Town of East Lyme
  • Richard Russo, CT Dept. of Transportation
  • Kevin Smith, Town of Bethany
  • Keith Steward, CT Dept. of Transportation
  • Shaun Tellier, Town of Vernon
  • King Westberry, CT Dept. of Transportation

2019 Legal Traffic Authority Program Graduates

  • Scott Howe, Town of Tolland
  • Patrick Krajewski, City of Bristol
  • Matthew Meier, Town of Enfield

2019 Transportation Leadership Program Graduates

  • Eric Belanger, CT Dept. of Transportation
  • Joel Faria, Town of Granby
  • Kelli McKeon, CT Dept. of Transportation
  • Daren Sileo, CT Dept. of Transportation
  • Seth Tirrell, CT Dept. of Transportation

2019 Safety Academy Program Graduates

  • Dan Hemperly, City of Milford Police Department
  • Radha Lamichhane, Town of Hamden

2019 Graduation Guide